Home › Czy wskazane jest dawać stylowe upominki?

Czy wskazane jest dawać stylowe upominki?

Zarówno darowanie, jak i przyjmowanie upominków jest na pewno bardzo miłe, czasem jednak mogą przy tym wyniknąć jakieś krępujące sytuacje czy małe gafy. Często przykładowo nie wie się, jaką cenę powinien mieć podarunek, chociaż oczywiście wersja poprawna politycznie jest taka, że istotna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest. Bywa z tym jednak rozmaicie, a problemów może nastręczyć zwłaszcza kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych i oczywiście drogich.

Czy dobrze jest je wręczać? Luksusowe prezenty powinny dawać sobie osoby, które mogą sobie na to pozwolić oraz mające porównywalny stan posiadania. Oczywiście nierzadko osoba, która nie ma dużych pieniędzy, chce zaimponować i wydaje wiele na kosztowny upominek, co jednak może być nie zawsze dobrze odbierane. Tak samo nie powinno się dawać luksusowych prezentów osobom, które są biedniejsze i mogą poczuć się skrępowane takim prezentem. Warto też zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje luksusowych perfum, a znienacka takie dostanie, może uważać je za marnowanie pieniędzy bądź też będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale się na to nie zdecyduje.

Lepiej więc wybierać w takich przypadkach podarki skromniejsze, ale za to staranniej wybrane, lepiej dopasowane do gustu osoby obdarowywanej czy też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie samodzielnie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas.

O tym nie wolno zapomnieć. Nawet kiedy wręcza się komuś najlepszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba ta jest nim zachwycona, nie jest to powód, by obnosić się ze swoim podarunkiem oraz chwalić się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed obdarowanym.

Jest to zachowanie wielce nietaktowne i łatwo w ten sposób wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego.

Kiedy więc myśli się, że podarowanie takiego upominku to zbyt duże dokonanie, aby można było zachować jego cenę w tajemnicy, lepiej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś innego..


Strona www: personalizowane prezenty dla dziecka